HOME > Newsy > Mocny kalendarz, nowe obowiązki

Mocny kalendarz, nowe obowiązki

Organizacją rajdów terenowych modeli RC zajmie się nowopowstałe stowarzyszenie RC Motorsport.

Data publikacji: 2018-03-05

Kalendarz toruńskich imprez modelarskich rokrocznie poszerza swój zakres. Dwa lata temu do rajdowego i rallycrossowego czempionatu dołączyły zawody off-roadowe. Napięty terminarz wymusił zmiany organizacyjne.

Toruń to niepisana stolica sportów modelarskich wzorowanych na światowym motorsporcie. Od 2003 roku, nieprzerwanie w piernikowym grodzie organizowane są rajdy modeli RC. Po krótkim czasie dołączył do nich niezwykle widowiskowy i dynamiczny rallycross. Dzisiaj kalendarz zawodów dla samochodowych modeli zdalnie sterowanych obejmuje blisko trzydzieści imprez. W sezonie niemal każdy weekend oznacza więc rywalizację w małej skali, czy to na torach czy odcinkach specjalnych. Właściciele modeli RC nie narzekają na nudę, ale taki ogrom zawodów wymusza też zmiany w ich organizacji.

Tegoroczny kalendarz toruńskich zawodów to rajdy, rallycross i aż dwie konkurencje rozgrywane na bezdrożach. W sezonie 2018 debiutują wyścigi off-roadowe, a cykl rajdów terenowych podnosi swoją rangę do „Mistrzostw Kujaw i Pomorza”. Na liście organizatorów pojawia się zatem nowy „podmiot”.

- Grupa pasjonatów zabawy na górkach i piaskach, organizując w 2016 pierwsze w Polsce rajdy terenowe, zebrała siły i powołała do życia nowe stowarzyszenie. Jego celem będzie właśnie organizacja zawodów na bezdrożach, jak również w tym roku po raz pierwszy, wyścigów off-roadowych wzorowanych na przepisach rallycrossu – mówi Mateusz Kuligowski, jeden z założycieli stowarzyszenia RC Motorsport.

Stowarzyszenie RC Motorsport zapisało sobie w statucie także promocję sportów modelarskich RC i zarażanie swoją pasją innych miłośników „wielkich emocji w małej skali”. Na liście pierwszych sukcesów, jeszcze przed oficjalnym startem sezonu, pojawiło się wsparcie tych idei przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

- Toruń przyciąga swoimi zawodami sporą grupę osób spoza naszego województwa. Aktualnie mistrzowski tytuł pojechał choćby do Poznania – mówi Mateusz Kuligowski. - Zwróciliśmy się więc do Pana Marszałka z prośbą o wsparcie naszych imprez, podnosząc też rangę rajdowego czempionatu do poziomu „Mistrzostw Kujaw i Pomorza”. Choć to niszowe wydarzenie, to jednak projekt bardzo się spodobał, a marszałek chętnie objął rajdowy cykl swoim honorowym patronatem.

Założyciele czekają jeszcze tylko na oficjalne potwierdzenie powstania Stowarzyszenia, które ma wydać Sąd Gospodarczy, i rozpoczynają swoje działania. Przed 2. Rajdem Zimowych Bezdroży wszystko jest już niemal gotowe.

- Mamy już logo, swoją stronę w sieci i na Facebooku. Czekamy jeszcze tylko na oficjalną decyzję z Sądu, a wiadomo, że polskie przepisy nie ułatwiają zwykłym ludziom opracowywanie takich dokumentów. Mamy jednak nadzieję, że przed niedzielnym rajdem uda się wszystkie formalności załatwić i ruszymy pełną parą. Chęci jest dużo, energii jeszcze więcej, a w głowach wciąż rodza się nowe pomysły – dodaje Mateusz Kuligowski.

Informacji o zawodach terenowych będzie można szukać na oficjalnej stronie stowarzyszenia www.rc-motorsport.pl. Tam też prowadzone będą zapisy na zawody, publikowane regulaminy oraz kalendarze różnych imprez.

Stroną oficjalną dla dotychczasowych zawodów rajdowych (płaskich) i rallycrossu staje się w tym sezonie witryna www.tkm.torun.pl.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe zawody modeli RC NAJBLIŻSZE ZAWODY

Czekamy na nowy Kalendarz 2018!

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

Toruński Klub MotorowyAngraw - trofea, reklamaMOSiRMiasto ToruńArena ToruńMotoParkVerva 4 FansWRC magazyn rajdowyTechnus Centrum Metalowo-Techniczne Galeria GrębocinModelmaniaToyota BednarscyAdamer meble zabudowy  Rajdy24.plRadio GRA