HOME > Newsy > Mocny kalendarz, nowe obowiązki

Mocny kalendarz, nowe obowiązki

Organizacją rajdów terenowych modeli RC zajmie się nowopowstałe stowarzyszenie RC Motorsport.

Data publikacji: 2018-03-05

Kalendarz toruńskich imprez modelarskich rokrocznie poszerza swój zakres. Dwa lata temu do rajdowego i rallycrossowego czempionatu dołączyły zawody off-roadowe. Napięty terminarz wymusił zmiany organizacyjne.

Toruń to niepisana stolica sportów modelarskich wzorowanych na światowym motorsporcie. Od 2003 roku, nieprzerwanie w piernikowym grodzie organizowane są rajdy modeli RC. Po krótkim czasie dołączył do nich niezwykle widowiskowy i dynamiczny rallycross. Dzisiaj kalendarz zawodów dla samochodowych modeli zdalnie sterowanych obejmuje blisko trzydzieści imprez. W sezonie niemal każdy weekend oznacza więc rywalizację w małej skali, czy to na torach czy odcinkach specjalnych. Właściciele modeli RC nie narzekają na nudę, ale taki ogrom zawodów wymusza też zmiany w ich organizacji.

Tegoroczny kalendarz toruńskich zawodów to rajdy, rallycross i aż dwie konkurencje rozgrywane na bezdrożach. W sezonie 2018 debiutują wyścigi off-roadowe, a cykl rajdów terenowych podnosi swoją rangę do „Mistrzostw Kujaw i Pomorza”. Na liście organizatorów pojawia się zatem nowy „podmiot”.

- Grupa pasjonatów zabawy na górkach i piaskach, organizując w 2016 pierwsze w Polsce rajdy terenowe, zebrała siły i powołała do życia nowe stowarzyszenie. Jego celem będzie właśnie organizacja zawodów na bezdrożach, jak również w tym roku po raz pierwszy, wyścigów off-roadowych wzorowanych na przepisach rallycrossu – mówi Mateusz Kuligowski, jeden z założycieli stowarzyszenia RC Motorsport.

Stowarzyszenie RC Motorsport zapisało sobie w statucie także promocję sportów modelarskich RC i zarażanie swoją pasją innych miłośników „wielkich emocji w małej skali”. Na liście pierwszych sukcesów, jeszcze przed oficjalnym startem sezonu, pojawiło się wsparcie tych idei przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

- Toruń przyciąga swoimi zawodami sporą grupę osób spoza naszego województwa. Aktualnie mistrzowski tytuł pojechał choćby do Poznania – mówi Mateusz Kuligowski. - Zwróciliśmy się więc do Pana Marszałka z prośbą o wsparcie naszych imprez, podnosząc też rangę rajdowego czempionatu do poziomu „Mistrzostw Kujaw i Pomorza”. Choć to niszowe wydarzenie, to jednak projekt bardzo się spodobał, a marszałek chętnie objął rajdowy cykl swoim honorowym patronatem.

Założyciele czekają jeszcze tylko na oficjalne potwierdzenie powstania Stowarzyszenia, które ma wydać Sąd Gospodarczy, i rozpoczynają swoje działania. Przed 2. Rajdem Zimowych Bezdroży wszystko jest już niemal gotowe.

- Mamy już logo, swoją stronę w sieci i na Facebooku. Czekamy jeszcze tylko na oficjalną decyzję z Sądu, a wiadomo, że polskie przepisy nie ułatwiają zwykłym ludziom opracowywanie takich dokumentów. Mamy jednak nadzieję, że przed niedzielnym rajdem uda się wszystkie formalności załatwić i ruszymy pełną parą. Chęci jest dużo, energii jeszcze więcej, a w głowach wciąż rodza się nowe pomysły – dodaje Mateusz Kuligowski.

Informacji o zawodach terenowych będzie można szukać na oficjalnej stronie stowarzyszenia www.rc-motorsport.pl. Tam też prowadzone będą zapisy na zawody, publikowane regulaminy oraz kalendarze różnych imprez.

Stroną oficjalną dla dotychczasowych zawodów rajdowych (płaskich) i rallycrossu staje się w tym sezonie witryna www.tkm.torun.pl.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe zawody modeli RC NAJBLIŻSZE ZAWODY

2018-05-27 15 Rajd Toruński

2018-06-10 3 Rajd Tysiąca Piasków

2018-07-08 3 Rajd Krzyżacki

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

Toruński Klub MotorowyAngraw - trofea, reklamaMOSiRMiasto ToruńArena ToruńMotoParkVerva 4 FansWRC magazyn rajdowyTechnus Centrum Metalowo-Techniczne Galeria GrębocinModelmaniaToyota BednarscyAdamer meble zabudowy  Rajdy24.plRadio GRA